24 Eylül 2019

Kurumsal Kimliğin Önemi

Kurumsal Kimliğin Önemi

Firma ve kurumlar için satış pazarlamasından reklam ve tanıtıma kadar tüm görsel alanı kapsayan kurumsal kimliğin önemi, marka değerine katkı sunacak en önemli çalışmaların başında gelmektedir. Markalaşma yolunda atılabilecek en önemli adımlardan birisi olan kurumsal kimlik nedir? Kurumsal kimliğin önemi nedir? Sorularına kapsamlı cevaplar bulacağınız yazımızda, kurumsal kimlik hakkında farklı detaylara da kısaca yer verdik.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Önemine geçmeden önce kurumsal kimlik nedir? Sorusuna kısaca cevap verecek olursak; bir özel ya da kamu kurum ve kuruluşunun kendi markasına ait tüm görsel objeleri, işin iç ve dış alandaki çalışmalarına yansıtılmasıdır.

Örneğin zarflar, A4 kağıtları, kartvizitler, şirket içi yazışma tutanakları, Word belgeleri, e-postalar, ambalaj ve kutular, araç tasarımları, dosyalar, fatura ve irsaliyeler, antetli kağıtlar, bina cephesi çalışmaları, broşür, afiş ve kataloglar gibi aklınıza gelebilecek tüm çalışmalarda kurum veya firmanın logo ve ambleminin kesintiye uğramadan yer almasıyla edinilen tanıtım, kurumsal kimlik olarak tarif edilebilir.

Kurumsal Kimliğin Önemi

Marka Ciddiyeti ve Akılda Kalıcılık

Her şeyden önce, gerek karşılıklı iş ilişkisinde olduğunuz diğer firmalar ve gerekse müşteri nezdinde, marka ciddiyeti oluşturur. İnsanların aklında kalarak bilinirliğin artması ve daha profesyonel bir görüntünün ortaya çıkması, kurumsal kimliğin faydaları arasında önemli yer tutmaktadır.

Rakiplerden Ayırır

Elde edilen kimliğin tanıtıma uygun her alana yansıtılması sonucunda, bir bakışta rakiplerinizden ayrılmanızı sağlar. Bu sayede, herhangi bir karışıklığın yaşanmasının önüne geçileceği gibi daha fazla ilgi çeker.

Daha Az Maliyetle Reklam Alanı

Zaten hali hazırda kullandığınız birçok evrak ya da araç için yapılacak kurumsal kimlik çalışması sayesinde, çok daha az maliyetle daha fazla reklam yapılmasına imkân sunar.

Marka Gücünü Artırır – Markalaştırır

Marka olma yolunda olan kurum ve firmaların markalaşma sürecini hızlandırdığı gibi, marka olanlarında gücüne güç katar. Diğer markalar arasında daha güçlü bir markanın ortaya çıkmasına önemli katkı sağlayan kurumsal kimlik çalışmaları, bugün parmakla gösterilen firmaların uzun yıllar boyunca uyguladığı tanıtım çalışmalarından birisidir.

Güvenilirliği Artırarak Satışlara Etki Eder

Markanız, insanların gözünde çok daha güvenilir hale gelir ve ciddiyetle karşılanır. Hem akılda kalması ve hem de güvenilirliği artırması nedeniyle, insanların ürün veya hizmetinizi satın alma eğilimleri daha fazla artar.