Web Tasarım Hizmeti

Her ne kadar web tasarımı sadece siteye görsellik kazandıran bir çalışma olarak düşünülse de, aslında web sitelerine başta arama sonuçlarına etkileri olmak üzere farklı birçok yararlı etkisi de bulunmaktadır. Web tasarımı çalışmaları ve web sitesine etkisi hakkındaki detayları sizler için derledik.

 

Web Tasarımı ve Arama Sonuçlarına Etkisi

Google sıralama sonuçları için birçok etkenin bir arada olmasını istemekle birlikte, bu etkenlerden en önemli olanlardan biriside web tasarım çalışmalarıdır. Ancak birçok webmaster bu önemin farkından ziyade, web sitesinin görsel bir zenginlik kazanması adına web tasarımı yaptırma gayretindedir. Oysaki değişen Google algoritmaları, web tasarımında yapılacak iyileştirmenin, arama sonuçlarına direk ve dolaylı yoldan etkileri olacağını işaret etmektedir.

Bu etkilere de alt başlıklar halinde kısaca değinecek olursak, nitelikli bir tasarım için şunları söyleyebiliriz.

 

Kullanıcı Odaklı SEO

Yapılacak çalışmanın görselliği kadar, kullanıcıya işlevsel bir deneyim sunabilmesi oldukça önemlidir. Yeni Google algoritmalarına göre web sitelerinin daha üst sıralarda yer alması için, siteye giren ziyaretçinin sitede geçirdiği zaman ve izlediği sayfalar daha fazla önem kazanmıştır. Ne kadar kaliteli içerik sunarsanız sunun, ziyaretçi sitenizden kısa sürede çıktığı zaman aldığınız ziyaretçi sayısı çok olsa bile bu hanenize olumsuz olarak yazılacaktır.

Her ne kadar üst düzey bir yapay zekâya sahip olan bir sistem olsa da, kullanıcının sitenizde belirli ortalamanın üzerinde kalmasını yapay zekâ ‘Burada gerçekten insanlar için değerli bir içerik var’ şeklinde algılamaktadır. Aynı şekilde hemen çıkma oranının yüksek olmasını da, ‘Paylaşılan içeriklerin insanlar için değer bulmadığı’ algılanacaktır. Ki bu mantık, biz insanların mantığı ile de örtüşmektedir.

 

E-ticaret Siteleri İçin Tasarımın Önemi

E-ticaret sitelerinin büyük bir kısmında, insanlar fiyat araştırması yaptığı için genellikle sitede kalma süreleri daha az olmakta ve hemen çıkma oranları artmaktadır. Bunun için eklenecek blog yazıları bu süreyi uzatırken, tasarımın nitelikli olması da site üzerinden daha fazla satış yapılmasına imkân verecektir.

İşlevsel olmayan karmakarışık bir tasarıma sahip bir sitede, şüphesiz ki birçoğumuz zaman kaybetmeyiz ve hemen çıkarız. Nihayetinde benzer bilgileri alabileceğimiz, farklı birçok web sitesi bulunmaktadır. Ancak tasarımı göze ve kullanıma hitap eden sitelerde, farklı ürünlerde dikkat çekecek ve ziyaretçi bunları da incelemek isteyeceğinden sitede kalma süresi artacaktır.

Ziyaretçinin sitede kalma süresinin artması demek, ziyaretçi sitenize ürün ve fiyat araştırması için girmiş olsa bile satın alma eğilimini artıracaktır. Satışa sunulan ürün ya da hizmeti o anda almasa bile, sitenin marka değerine katkısı olacak ve bir sonraki arayışında muhtemelen yine aynı web sitesini ziyaret edecektir.

 

SEO Uyumlu Web Tasarımı

Tasarımın, kesinlikle SEO çalışmalarına uygun bir şekilde olması gerekmektedir. Yani Google’ın bir sitenin web tasarımından beklediği nitelikleri, kesinlikle karşılamalıdır. Görsellik kullanıcı odaklı SEO bakımından önemliyken, kodlama ve bu kodlama sonucunda önemli linkleri ana sayfaya bağlama gibi farklı özelliklerde arama motoru optimizasyonu açısından oldukça önemlidir.

Yukarıda verilen bilgiler bir bütün halinde değerlendirildiğinde, gerek sitenin arama sonuçlarında üst sıralara tırmanarak Google gözünde değer kazanması ve gerekse hem reklam alanları kazancı ve hem de ürün ve hizmet satışının daha fazla olması için tasarım oldukça önemlidir.

Nasıl Başlayabiliriz ?

Etikon Bilişim olarak incelediğiniz hizmet veya başka bir hizmetimiz için genel başlangıçta izlediğimiz adımları aşağıda görebilirsiniz.

Araştırma ve Planlama

Önce sizi dinliyor ve ihtiyacınızı tam olarak öğreniyoruz. Sonrasında ise rakip analizi vb. araştırmalarımızı yapıp, neler yapabileceğimiz durumunu bir rapor haline getiriyoruz.

Konsept & Tasarım

Oluşturduğumuz rapora göre beraber bir konsept belirliyor ve bu konsept çerçevesinde size tasarım sunularımızı yapıyoruz.

Testler & Uygulama

Daha sonrasında ise uygulamamıza ve/veya tasarımımıza başlıyor belirlenen tarihlerde sunum ve proje gerçek yayını öncesi testlerimizi yapıyoruz

Yayın & Mutluluk

Başarılı bir test ve uygulama sürecinin sonunda ise gerçek ortam yayınına ve/veya baskısını gerçekleştiriyoruz. Hepsi bu kadar basit ama etkili bir süreç işte :)